Dlaczego powinniśmy używać kremu z filtrem?

Gdy świeci słońce, a temperatury rosną, ważne jest, aby pamiętać ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest nieodzowną częścią codziennej pielęgnacji skóry i może pomóc w zapobieganiu oparzeniom słonecznym, przedwczesnemu starzeniu się i rakowi skóry. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych ma wiele zalet i można je stosować zarówno na twarz, jak i ciało. Pamiętaj, aby używać kremu z filtrem do twarzy, który będzie dopasowany do twojej cery. Można również używać kremu z filtrem do ust oraz do innych obszarów twarzy, narażonych na promieniowanie, w celu uniknięcia ciemnych plam.

Mitem jest, że krem z filtrem przeszkadza w opalaniu się. Opalenizna pojawi się mimo tego, a ty będziesz mogła spędzić więcej czasu na słońcu, nie ryzykując oparzeniami słonecznymi. Zaleca się stosowanie kremu z filtrem także w pochmurne dni. Jeśli nie wybierasz się na plażę, ale spędzasz czas na słońcu, na przykład załatwiając sprawy, dobrym pomysłem będzie podkład do makijażu z filtrem.

Promienie UV

Istnieją dwa rodzaje promieni UV: UVA oraz UVB. Oba z nich mogą powodować uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia słoneczne. Przyczyniają się również do przedwczesnego starzenie się oraz zwiększenia ryzyka raka skóry. Promienie UVA wnikają w głębsze warstwy skóry, powodując długotrwałe uszkodzenia, natomiast promienie UVB odpowiedzialne są za bardziej gwałtowne i dotkliwe szkody, na przykład oparzenia.

Pamiętaj, że kremem z filtrem powinny być smarowane również dzieci. Warto wybrać krem o wysokiej ochronie. Regularne nawilżanie skóry dziecka pomaga zapobiegać uszkodzeniom skóry w wieku dorosłym.

Pochmurne niebo, a promienie UV

Wielu ludzi ma tendencję do myślenia, że krem z filtrem jest potrzebny tylko przy pełnym słońcu i bezchmurnym niebie. Warto jednak wiedzieć, że promienie UV przenikają przez chmury nawet wtedy, kiedy niebo jest ich pełne. Faktem jest, że chmury przepuszczają do 80% promieni UV.

Mimo że promienie UVB są dzięki chmurom nieco mniejsze, promienie UVA nadal mogą docierać do skóry, powodując jej uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej zawsze, bez względu na pogodę.

Unikaj oparzeń słonecznych

Jedną z najbardziej oczywistych korzyści, płynących ze stosowania filtrów przeciwsłonecznych jest ochrona przed poparzeniem słonecznym. Promienie UVB mogą powodować poparzenia wierzchniej warstwy skóry, prowadząc do zaczerwienienia, bólu i łuszczenia się naskórka.

Filtr przeciwsłoneczny z odpowiednim SPF, czyli współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, może zapobiec oparzeniom słonecznym poprzez blokowanie lub pochłanianie szkodliwych promieni.

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu skóry

Oprócz oparzeń słonecznych, promienie UV mogą również prowadzić do przedwczesnego starzenia skóry. Przyczyniają się one do powstawania zmarszczek, drobnych linii oraz przebarwień. Długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do rozpadu kolagenu i elastyny w skórze, powodując utratę jędrności i elastyczności.

Dzięki codziennej aplikacji kremu z filtrem, zwłaszcza na odsłonięte obszary, takie jak twarz, szyja i dłonie, możesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnego starzenia i zachować zdrową, młodą skórę.

Zmniejsz ryzyko raka skóry

Jedną z najważniejszych korzyści stosowania ochrony przeciwsłonecznej jest zapobieganie rakowi skóry. Nadmierna ekspozycja na promienie IV jest jednym z największych czynników ryzyka rozwoju raka, zarówno podstawnokomórkowego, jak i płaskonabłonkowego, a także poważniejszej postaci raka skóry — czerniaka złośliwego.

Chroniąc skórę przed słońcem za pomocą filtrów przeciwsłonecznych, można zmniejszyć ryzyko rozwoju tych potencjalnie zagrażających życiu form raka. Pamiętaj, aby uważnie obserwować swoją skórę i sprawdzać, czy nie pojawiły się na niej nowe znamiona lub zmiany.

Na co zwracać uwagę, wybierając krem z filtrem?

Na rynku, dostępnych jest wiele filtrów przeciwsłonecznych, a im wyższego filtra SPF używasz, tym dłużej możesz przebywać na słońcu. Pamiętaj, że po długiej zimie skóra jest bardzo podatna na oparzenia słoneczne, dlatego często nakładaj krem do opalania i wystawiaj się na słońce stopniowo. Chroń się odzieżą oraz kapeluszem przeciwsłonecznym i unikaj słońca w godzinach, w których jest ono najsilniejsze.

Wybierając krem przeciwsłoneczny, upewnij się, że wybierasz formułę o szerokim spektrum działania, która chroni zarówno przed filtrami UVA, jak i UVB. Wybierz krem o wartości co najmniej SPF 30 i pamiętaj o regularnym nakładaniu dużej ilości kremu przeciwsłonecznego, szczególnie na odsłonięte obszary, takie jak twarz, szyja i dłonie. Aplikuj krem z filtrem co najmniej 15-20 minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikacje co 2-3 godziny lub po każdym pływaniu oraz wysiłku fizycznym. Stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30, zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jeśli dużo pływasz, bądź pocisz się, wybierz wodoodporny filtr przeciwsłoneczny, aby zapewnić jego skuteczność nawet w wilgotnych warunkach. Nakładaj krem z filtrem regularnie, zwłaszcza po pływaniu lub ćwiczeniach.

Zeszłoroczny krem z filtrem?

Został ci krem z filtrem z poprzedniego roku? Nie używaj go, a zamiast niego, kup nowy. Wiele właściwości ochronnych znika z roku na rok, przez co możesz doznać oparzeń nawet po zastosowaniu kremu. Pamiętaj, że możesz używać kremu z filtrem przez cały rok, na przykład włączając go do twojego codziennego makijażu.

Udowodniono, że skóra może być narażona na przedwczesne oznaki starzenia, jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu bez stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Najważniejszym aspektem używania kremu z filtrem jest ochrona przed rakiem skóry. Słońce jest szczególnie silne latem, w samym środku dnia. Zadbaj wtedy o regularny ubiór i regularnie nakładaj krem przeciwsłoneczny.

 

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *