Czym jest post przerywany i czemu służy?

Możliwe, że termin „post przerywany” nie jest dla ciebie czymś nieznanym. To zjawisko, które ostatnio stało się niezwykle popularne. Podobno ma przyczyniać się do szczuplejszej sylwetki i lepszego zdrowia. Ale czym właściwie jest post przerywany? Jest to rodzaj planu żywieniowego, który naprzemiennie obejmuje okresy postu oraz okresy, w których można jeść.

Istnieją różne rodzaje postu przerywanego od metody 16/8, gdzie pościsz przez 16 godzin, a jesz w ciągu 8-godzinnego okna, po dietę 5:2, która zakłada normalne spożycie jedzenia przez 5 dni w tygodniu i ograniczoną kaloryczność przez pozostałe 2 dni. Możesz również wydłużyć okres postu i skrócić „okno żywieniowe”, ale jeśli jest to dla ciebie zupełnie nowe, metoda 16/8 to wystarczająco dobry początek. Niektórzy wybierają również opcję 14/10, gdzie pościsz przez 14 godzin, a jeszcze w ciągu 10-godzinnego okna.

Jak to działa?

Mówi się, że post przerywany niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Podobno pomaga on zarówno w utracie wagi, jak i w poprawie poziomu cukru we krwi, poprzez jego obniżenie, a także poprawia pamięć. Najnowsze badania sugerują również, że post przerywany może przyczyniać się do dłuższego życia i lepszego zdrowia.

W przypadku postu przerywanego spożycie jedzenia opiera się na tym, kiedy jesz, a nie co jesz. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli pościsz, powinieneś nadal jeść zdrowo. Spożywanie wyłącznie tłuszczów i ciast nie przyniesie największych korzyści zdrowotnych tylko dlatego, że pościsz, ale spożycie kalorii będzie automatycznie ograniczone, ponieważ w ciągu dnia masz mniejsze okno, w którym jesz.

Post zdobył taką popularność nie bez powodu, a wiele osób mówi o gwałtownym spadku wagi i zwiększonej energii. Ważne jest, aby pamiętać, że mimo iż masz 8- lub 10-godzinne okno na jedzenie, niewiele to pomoże, jeśli będziesz spożywać tylko przekąski i kaloryczne potrawy. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy jeść zdrowo i pożywnie oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Korzyści zdrowotne, wynikające z postu przerywanego

Wiele osób decyduje się na post przerywany w celu utraty wagi i jest to słuszne. Ograniczając liczbę godzin, w których jesz w ciągu dnia, często zmniejsza się całkowite spożycie kalorii bez potrzeby ich liczenia. Ciało zaczyna również spalać tłuszcz w celu uzyskania energii zamiast cukru, co prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Post przerywany może wspomóc utratę wagi i redukcję tłuszczu, ponieważ automatycznie ogranicza spożycie kalorii, a jednocześnie przyspiesza metabolizm w trakcie postu.

Zwiększenie wrażliwości na insulinę

Post przerywany może poprawić zdolność organizmy do regulowania poziomu cukru we krwi poprzez jego obniżenie oraz poprawę wrażliwości na insulinę. Jest to szczególnie ważne w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2.

Korzyści dla serca

Badania wskazują na to, że post przerywany może przyczynić się do poprawy zdrowia serca, poprzez redukcję kilku czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Post przerywany może między innymi pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie poziomu cholesterolu.

Naprawa komórkowa

Jednym z najbardziej imponujących aspektów postu są korzyści biologiczne. Udowodniono, że zachodzi proces, w którym komórki usuwają z organizmu uszkodzone elementy i pomagają pozbyć się źle funkcjonujących białek, a także zwalczają starzenie się komórek. Może to poprawić ich funkcjonalność i wydłużyć życie.

Korzyści dla mózgu

Post przerywany może mieć pozytywny wpływ na mózg, wspomagając sieci neuronowe, zwiększając produkcję neuroprzekaźników, redukując stan zapalny, a nawet stymulując wzrost nowych neuronów. Może to prowadzić do poprawy funkcji poznawczych i niższego ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.

Zwiększenie siły mięśni

Post w wielu przypadkach wykazał znaczący wzrost poziomu hormonu wzrostu. Jest to ważne dla wzrostu, metabolizmu, utraty wagi oraz zwiększenia siły mięśni.

Post przerywany jest dla wielu łatwy do wdrożenia w codziennym życiu i można go dostosować do indywidualnego stylu życia. Wykazano również, że dzięki postowi przerywanemu wiele osób zauważa poprawę zdrowia psychicznego.

Jak wdrożyć post przerywany?

Wdrożenie postu przerywanego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dla wielu wystarczy pominąć śniadanie i postować aż do obiadu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie okna czasowego, które najlepiej pasuje do twojego harmonogramu posiłków. Mimo że pościsz, zadbaj o to, aby twoje posiłki były zdrowe, w celu zapewnienia sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych w ciągu dnia.

Pamiętaj, aby słuchać sygnałów, dawanych przez twoje ciało i pić wystarczająco dużo płynów, takich jak woda. Zanim twoje ciało dostosuje się do nowych nawyków żywieniowych, może minąć trochę czasu, ale uczucie głodu nie jest niczym niebezpiecznym. Ważne jest to, aby w oknach żywieniowych wybierać odpowiednie posiłki. Twoja dieta powinna zawierać dużo białka, które można znaleźć między innymi w kurczaku, mięsie, rybach i fasoli.

Nie wszystko pasuje do każdego

Post przerywany oferuje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, od utraty wagi po poprawę metabolizmu. Jednak warto pamiętać, że nie dla każdego będzie on odpowiedni. Jak w przypadku każdej zmiany stylu życia, kluczem do sukcesu jest odnalezienie opcji, która będzie dla ciebie łatwa do wdrożenia. Im będzie ci trudniej, tym ciężej zmienić nawyki na dłuższy okres czasu.

Chociaż post, trwający określoną liczbę godzin okazał się skuteczny dla wielu, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to szybkie rozwiązanie. Nadal wymaga to trochę wysiłku i dbania o zbilansowaną dietę.

 

 

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *